چاپ اختصاصی

قدرت وردپرس را احساس کنید ...
طراحی بی نظیر و واکنشگرا
تمام نیازهای شما

در این پوسته خلاصه می شود

خلاقیت خود را نمایش دهید
اسلایدهای دلخواه خود را بسازید
لورم ایپسوم یک متن بی مفهوم استاندارد استکه طراح برای پر کردن صفحات وب استفاده می کند.
یک متن بی مفهوم بی مفهوم استاندارد برای پر کردن صفحات وب است

تفاوت های چاپ عمومی و اختصاصی:

  1. در چاپ اختصاصی یک فرم فقط برای کار شما چاپ می شود.اما در چاپ عمومی چندین کار کنار یکدیگر در یک فرم قرار می گیرند و چاپ می شوند
  2. در چاپ عمومی امکان کنترل رنگ وجود ندارد ولی در چاپ اختصاصی به علت اینکه فقط کار شما موجود است می توان با توجه خاص به کار شما بهترین خروجی رنگ را گرفت.
  3. در چاپ اختصاصی شما می توانید کاغذ خاص مورد نظرتان را برای کارتان انتخاب کنید وسفارش دهید اما در چاپ عمومی این موضوع صدق نمی کند.
  4. در چاپ های عمومی اگر حتی به فاصله یک روز بخواهیم تجدید چاپ داشته باشیم حتما تلورانس رنگ وجود دارد و کار مثل قبلی تکرار نمیشود. اما در چاپ اختصاصی اینطور نمی باشد و دست مسئول چاپ براحتی برای چاپ مجدد و تکرار عینی باز است.
  5. در چاپ اختصاصی امکان اینکه ناظر چاپ در محل چاپخانه حضور داشته باشد تا از کیفیت کار اطمینان حاصل کند وجود دارد اما در چاپ عمومی این امکان وجود ندارد.
  6. در چاپ اختصاصی مقدار تحویلی ممکن است حتی بیشتر از مقدار سفارش داده شده باشد. اما در چاپ عمومی ممکن است گاها کمتر از سفارش چاپ شود.
  7. هزینه ها درچاپ اختصاصی بیستر از چاپ عمومی می باشد.

 

در چاپ رویان بیشتر کارها به صورت چاپ اختصاصی انجام می‌گیرد:
مزایا
۱.پیش از تولید بنا به نیاز و نوع کار یک نمونه ساخته شده در ابعاد واقعی جهت بررسی تولید می‌گردد تا کلیه اشکالات احتمالی رفع گردد.
۲. کنترل دقیق کلیه بخش ها که منجر به تولید محصول با کیفیت بالا می گردد
۳. امکان کنترل رنگ و کیفیت چاپ
۴. امکان استفاده از انواع پوشش های ترکیبی
۵. امکان وجود ناظر و نظارت دقیق بر مراحل اجرای کار
۶. در تولیدات با تیراژ بالا صرفه اقتصادی
۷. تولید محصول با اشکال خاص مثل لیبل خاص ، جعبه خاص، ساک دستی اختصاصی در ابعاد مدنظر، کارتون با ترکیب های متفاوت

 

 

نکات مهم و موثر در چاپ اختصاصی:

۱ –کاغذ:

انتخاب کاغذ مناسب برای کار می تواند اولین قدم باشد. برای انتخاب بهتر ابتدا باید با انواع کاغذ آشنا شد. در ادامه به برخی از کاغذهای متداول در بازار اشاره می کنیم. اما پر واضح است که شناخت بهتر کاغذ با لمس و برخورد از نرذیک میسر می شود.

کاغذ تحریر

این نوع کاغذ قوی و بادوام ​​است که به جای اینکه از خمیر چوب کم چوب ساخته شود، بیشتر آن از خمیر چسب ساخته شده است. پوشش تقریبا صاف و یکنواخت این نوع کاغذ باعث شده تا مصرف بسیار زیادی  داشته باشد.از معمول ترین مصارفی که بیشترمردم با آن سروکار دارند کاغذ کتاب است.این نوع کاغذ برای سربرگ ها، گزارش های تایپی و پاکت ها مناسب است. کاغذ تحریر در گرماژهای متفاوتی تولید می شوند، از گرماژ 60 الی 140 گرم. فروش این نوع کاغذ بیشتر بصورت بند های 250 یا 500 ورقه ای صورت می گیرد. بطور معمول در تمامی شرکت ها یا دفاتر فنی از این نوع کاغذ موجود است و غالبا به عنوان کاغذ A4 (21*29.7) شناخته می شود.کاغذ تحریر در گرم های پایین تربصورت رنگی نیز موجود است.که بیشتر مصارف برای فاکتور های چند نسخه ای (در  رنگ های مختلف) یا تراکت های رنگی کاربردی است.

 

مقواي كارتي

مقوايي در رنگهاي متنوع است. از اين نوع مقوا براي جدا سازي بخش هاي مختلف در زونكن (Divider) استفاده می گردد. حتی گاهی از انواع مرغوب آن برای چاپ کارت ویزیت استفاده می شود.خیلی از ما در دوران تحصیل با یک پوشه کاغذی بعنوان پرورنده آشنا شده ایم. جنس این پوشه ها در حقیقت همان مقوای کارتی است.مقوای کارتی را می توان کاغذ تحریر با گرماژ بالا دانست. مصرف دیگر آن در صحافی کتب نفیس است و از نوع مرغوب آن نيز گاهي براي چاپ كارت ويزيت استفاده مي شود.

کاغذ گلاسه (کاغذ براق)

این نوع کاغذ بصورت یک رو یا دورو تولید می گردد.چاپ روی کاغذ گلاسه بسیار خوب انجام می شود.بدلیل لایه صیقلی روی کاغذ گلاسه جوهر چاپ در آن کمتر نفوذ می کند به همین دلیل کار چاپی شفافیت بسیار زیادی دارد. گاغذ گلاسه بطور معمول برای بروشور ، کاتالوگ و...استفاده می شود.و یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین کاغذ تولیدی در دنیا می باشد. معمولا گاغذ گلاسه از گرماژ 40 الی 350 گرم تولید می شود که هر گرم برای کاری مناسب است. خاصیت دیگر آن قابلیت انجام خدمات بعد از چاپ روی این کاغذ است. نظیر: سلفون ، یو وی ، طلاکوب و...

 کاغذ گلاسه مات:

تمام قابلیت های کاغذ گلاسه براق را داراست با این تفاوت که کاغذ کاملا مات است و از بازتابش خیره کننده نور جلوگیری می کند. خیلی از کتاب های نفیس ( کتاب کلام الله مجید) برای آنکه خواننده بدون خسنگی آن را مطالعه نماید از کاغذ گلاسه مات استفاده می گردد. یکی دیگر از کاربرد های کاغذ گلاسه مات قابلیت چاپ با پرینتر لیزری بر روی آن است در صورتی که چاپ با پرینتر لیزری بر روی کاغذ گلاسه براق به درستی انجام نمی شود. کاغذ بریستول این کاغذ سنگین وزن، ضخیم و بدون پوشش است. اندازه اصلی 22.5 اینچ (57سانتی متر)در 28.5 اینچ (71 سانتیمتر) با ضخامت 0.006 اینچ (0.00024 سانتی متر )  است. استحکام آن باعث شده است که از ین نوع کاغذ برای  ساخت جلد کتاب، بلیط، ، پوشه فایل، و ... استفاده شود. یکی از انواع این نوع کاغذ که برای خیلی از ما آشناست کاغذ هایی است که بر روی دسته های چمدان در فرودگاه زده می شود که بسیار محکم است.

كاغذ پلاستيكي:
نوعي كاغذ از تركيبات پلاستيك كه چاپ افست به خوبي روي آن انجام مي شود.در حقیقت این نوع از کاغذ از ساختار الیاف چوب رفته نمی شود و با ترکیب پلیمری است. یکی از قابلیت های آن مقاومت بسیار بالا در برابر پارگی ،ضد آب بودن آن است. برای ساخت بعضی از انواع لیبل نیز از نوع چسبدار این نوع کاغذ  استفاده می گردد. همچنین ساخت انواع ساک دستی با توجه به استحکام و قابلیت چاپ پذیری بالا و عدم نیاز به پوشش جداگانه (سلفون) می تواند بسیار مناسب باشد. این نوع کاغذ نیز در ایران از گرماژ 150 الی 350 عرضه می شود.

کاغذ ایندربورد:

کاغذ یا مقوای ایندربورد کاغذی است محکم دارای ساختاری ایستا است. این نوع کاغذ به صورت یک رو است وبیشترین مصرف آن در ساخت و تولید انواع جعبه های خوراکی و دارویی است. از نظر چاپ تمام قابلیت های کاغذ گلاسه را داراست با ایستایی بسیار بیشتر از قبل. تکنولوژی تولید مقوای ایندر بورد به صورتی است که در هنگام تولید پس از پخته شدن خمیرکاغذ به یکباره سرد می شود. این تغییر ناگهانی  دما باعث می گردد بیشتر باکتری های فعال در کاغذ از بین برود و کاغذ را عاری از هرگونه آلودگی نماید. پس می توان نتیجه گرفت به همین دلیل است که تمامی جعبه های دارو ورقم قابل توجهی از بسته بندی های مواد غذایی از این نوع مقوا استفاده می شود. به طور معمول این نوع مقوا از 180 الی 450 گرم تولید می گردد.

مقواي پشت طوسي
نوعي مقوا با گرماژ هاي متنوع كه يك طرف آن سفيد است. از اين نوع مقوا از کاغذ های بازیافتی تولید می گردد.که پس از پهن کردن خمیر کاغذ بازیافتی یک لایه نازک خمیر یا پالپ کاغذ سفید روی آن کشیده می شود. بیشترین مصرف این نوع مقوا در چاپ جعبه  و بسته بندي هاي مختلف است. چرا که این مقوا نسبت به مقوای گلاسه از ایستایی بالاتری برخوردار است . همچنین با توجه به ساخته شدن آن از خمیر بازیافتی قیمت تمام شده نسبت به مقوای گلاسه پایین تر است.
گرماژ معمول آن  از 180 تا 450 گرمي است.

کاغذ خود کپی (NCR)

  در حقیقت این نوع کاغذ نوعی کاغذ تحریر با گرم پایین است با نوعی از پوشش شیمیایی  پوشانیده شده است که هرگاه دو برگ از این نوع کاغذ  روی هم قرار گیرد و روی آن بنویسیم نوشته ها به صفحه بعدی انتقال پیدا می کند. معمولا کاغذ های NCR  در 5 رنگ مختلف ساخته می شوند: نسخه  اول سفید ، نسخه میانی (آبی، قرمز ، سبز) ، و نسخه آخر زرد است. بیشترین کاربرد ای نوع کاغذ در تولید انواع فاکتور و... است. بیشتر مردم ایران این وع کاغذ را در دفترچه بیمه تامین اجتماعی دیده و با آن آشنایی دارند. گرماژ معمول آن از 40 تا 240 گرم است.

کاغذ ابریشمی 

نوعی کاغذ کتد شده است که سطحی نیمه براق و نیمه مات دارد و انعکاس نور گلاسه را ندارند این کاغذ از الیاف طبیعی ساخته می شود، الیافی از پیله های کرم ابریشمی . این کاغذها اشباع رنگ بالا و کیفیت تصاویر فوق العاده ای دارند. بیشترین کاربرد این کاغذ در چاپ عکس با استفاده از پرینتر های جوهر افشان است. شاید اگر کمی از آلبوم های قدیمی تر را ورق بزنیم کاغذ هایی را می بینیم که به نوعی بافت دار هستن این ها همان کاغذ ابریشمی است. به دلیل هزینه بالای این نوع کاغذ استفاده  از آن بسیار کم است.

کاغذ کتان

کاغذی بافت دار است که مصارف گوناگونی در زمینه چاپ است است. یکی از معمول ترین مصارف آن چاپ کارت ویزیت و یا چاپ لوح های تقدیر است. کاغذ کتان از 80 تا 350 گرم موجود است. گاهی اوقات بعضی از فروشندگان کاغذ با استفاده از امباس روی کاغذ نوعی کاغذ کتان تولید می کنند.

کاغذ بازیافت شده

این کاغذ  از کاغذ های تولیدی یک بار مصرف شده بدست می آید. بیشترین مصرف و کاربرد این نوع کاغذ در انواع کارتن، مقوای  جلد کتاب هایی با جلد سخت یا مقوای جلد سررسید و نوع بهداشتی تر آن جعبه شیرینی و یا شانه تخم مرغ است. با توجه به اینکه برای ساخت  کاغذ های بازیافتی از هیچگونه خمیر کاغذ جدیدی استفاده نمی شود و برای تولید آن درختی قطع نمی شود می توانیم این نوع کاغذ را کاغذ سبز بنامیم. در بعضی از کشورها از نوع بسیار فشرده این کاغذ بعنوان سوخت شومینه هم استفاده می شود.

کاغذ سنگ

کاغذی معدنی است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم با پلی اتیلن است. این محصول می تواند کاربرد گسترده ای داشته باشد.از ویژگی های این نوع کاغذ مقاومت در برابر آب ، پارگی و خوردگی حشرات است.این کاغذ تا حدود زیادی شبیه کاغذ گلاسه مات دارد اما از نظر استحکام (زیردست) نسبت به کاغذ گلاسه در رده پایین تری قرار می گیرد. چاپ افست روی این نوع کاغذ به خوبی انجام می گیرد ولی این کاغذ را نمی توان سلفون کرد. کاربرد آن در سربرگ ، ساک دستی و کتاب است. در حالت کلی این کاغذ نسبت به کاغذ های معمولی وزن بیشتری دارد.

کاغذ روزنامه

نوعی مرغوب از کاغذ بازیافتی است و کاغذی ارزان قیمت که به شکل رول و شیت یافت می شود. قدرت جذب آب بالا دارد و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.

كاغذ پشت چسبدار
اين نوع كاغذ كه در نوع مات و براق وجود دارد در ابعاد 72*51 در بازار يافت مي شود و چاپ افست به خوبي روي آن صورت مي گيرد. نوعی دیگر از این کاغذ بصورت رول تولید می شود و با ماشین های چاپ لیبل رول روی آنها چاپ انجام می شود. موارد مصرف لیبل رول بسیار گسترده است مثلا کاغذ دور شربت دارو و...

كاغذ كرافت يا كاهي

نوعی کاغذ مقاوم در برابر رطوبت است که کاربرد گسترده ای دارد. این کاغذ معمولا به رنگی بین قهوه ای روشن، زرد و خاکی است که رنگ آن بدلیل نوع ساختار خمیر کاغذ کرافت است. البته در بسیاری از مواقع با افزودن رنگ کاغذ را سفید می کنند تا علاوه بر خواص کرافت کاغذ سفید داشته باشیم. در ساخت این نوع کاغذ به مراتب از طیف وسیع تری از درختان از آن استفاده می شود.

بیشترین مصرف کاغذ کرافت در صنعت کارتن سازی و ورق سازی است. این نوع کاغذ بصورت رول و شیت قابل ارایه است. چاپ رویان نمایندگی رسمی فروش انواع کاغذ کرافت بصورت رول و شیت می باشد. کاغذ کرافت در گرماژهای متفاوتی قابل ارایه است. بروز ترین قیمت کاغذ کرافت را از ما بخواهید.

 

۲ –رنگ:

در چاپ اختصاصی برای چاپ طرح سفارشی باید رنگ ها عینا لحاظ شوند و به تعداد رنگ های کارتان زینک تهیه شوند و ممکن است در طرحتان نیازمند رنگ های خاص باشید مانند رنگ طلایی و نقره ای، در این زمان کار شما می تواند ۵ رنگ، ۶ رنگ و یا حتی با تعداد رنگ بیشتر باشد. که از مزیت های چاپ اختصاصی استفاده کردن ازین رنگ هاست.

۳ – قالب:

در چاپ اختصاصی شما می توانید کار خود را به هر قالب تولید کنید. مثلا بروشورخود را کاملا به شکل لوگوی خود درآورید. هر آنچه که در ذهن دارید با هر قالب که بخوهید می توانید سفارش بدهید. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد .

۴ –روکش:

روکش ها به دو دلیل استفاده می شوند: ۱- زیبایی ۲- استحکام.

 و به ۳ دسته  تقسیم می شوند:

سلفونی: سلفون ها برای استحکام کاغذ به ویژه جلوگیری از شکست کاغذ هنگام تا خوردن استفاده می شوند. و در دو نوع مات و براق موجود هستند.

لمینیت ها: روکش های ضخیمی هستند که که باعث استحکام و زیبایی کار می شوند. که به ۲ صورت سرد و گرم هستند. در حالت گرم لمینیت بسیار محکم خواهد بود و کاغذ را کاملا صاف نگه می دارد. در حالت سرد این روکش نرم است ولی استحکام مناسبی به کاغذ می بخشد. لمینیت ها دارای حالت  مات، براق یا طرح دار می باشند.

روکش UV: برای زیبایی کار استفاده می شود . UV سیلندری یک پوشش کامل روی کاغذ را بوجود می آورد و همانند سلفون براق عمل می کند. اما UV موضعی می تواند به هر شکلی و با هر ظرافتی روی کار قرار بگیرد و باعث برجستگی و براقی آن ناحیه شود. UV قابلیت  بافت دار شدن طرح دلخواه شما را  هم داراست.

۵ – صحافی:

صحافی اهمیت بسیاری در چاپ اختصاصی دارد. برای کاتالوگ ها در تعداد صفحات پایین صحافی منگنه و برای با تعداد صفحات بالا صحافی چسب گرم استفاده می شود. از دیگر خدمات صحافی می توان به پرفراژ ( برای جدا سازی راحت برگه ) و شماره ( در فاکتور ها و قراردادها) می باشد.

۶ – ضرب:

شما علاوه بر چاپ افست و به عنوان نوعی چاپ مکمل می توانید با استفاده از کلیشه ( آهنی ) روی کاتالوگ  و روی جعبه و...نقش های مختلف طلاکوب و نقره کوب و یا آرم تان را برجسته کنید. این کار علاوه بر جذابیت فوق العاده باعث می گردد کارتان بیشتر به چشم بیاید.

در ادامه در مورد برخی از محصولاتی که در چاپ اختصاصی صورت می گیرند اشاره می کنیم:

پاکت: پاکت ها معمولا دارای قالبی خاص هستند. اما اگر شما به دنبال پاکتی با طرح متفاوت هستید ؛ باید قالب آن ساخته شود و بالطبع هزینه بیشتری برای شما به همراه دارد.

فاکتور: به علت چند حالت بودن فاکتور کار شما می تواند اخصاصی شود، ۱- فاکتورهای کاربن لس و یا آنهایی که نیاز به کاربن دارند: شما می توانید ۲ مدل فاکتور انتخاب کنید. یا از کاغذ NCR استفاده می کنید که باعث می شود برای کارتان دیگر نیازی به کاربن نداشته باشید و یا از کاغذ غیر NCR استفاده می کنید که برای تکثیر فاکتور و یا قراردادتان نیاز به قراردادن کاربن دارید. ۲- تعداد صفحات کار: در فاکتورها می تواند ۲ برگی ۳ برگی یا حتی بیشتر باشد.. ۳- چاپ: از خدمات دیگر چاپ می توان به : پرفراژ، خط تا، سرچسپ، شماره و …اشاره کرد.

لیبل: شما می توانید هر قالب و شکلی را برای لیبل محصول خود انتخاب کنید و چاپ کنید. اما خدماتی که در چاپ لیبل قابل انتخاب هستند:

۱- نیم تیغ: شما می توانید به راحتی لیبل ها از کاغذ محافظ آن جدا کرده و روی محصول قرار دهید.

۲- ورنی: پوششی است که در انتهای کار روی لیبل شما قرار می گیرد و باعث استحکام رنگ می شود.

در انتها اضافه کنیم که به علت تنوع بالا در چاپ اختصاصی اعلام قیمت به زمان بیشتری نیاز است و قیمت در این قسمت نامعلوم می باشد.

پیشنهاد چاپ رویان به شما این است اگر بیش از یک سفارش دارید ، استفاده از چاپ اختصاصی باعث  افزایش کیفیت و یگانگی کل محصول می شود و هم اینکه از لحاظ قیمت با چاپ عمومی تفاوت چشم گیری ندارد.