ساخت جعبه مقوایی و بسته بندیReviewed by Adminsazan on Mar 1Rating:

ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی

ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی

ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی

درفرایند ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی ، مقوا به عنوان یکی از شناخته شده ترین مواد اولیه تولید جعبه است و به سبب ارزان بودن و قابلیت های متنوع گرافیکی و چاپ سلیقه ی قشر وسیعی از تولیدکنندگان کشور را تامین می کند. جعبه مقوایی به لحاظ چاپ پذیری قابلیت خوبی در نمایش انواع رنگها دارد و این وجه تمایز جعبه مقوایی و کارتن کاملا مشهود و قابل توجه است.

انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ

آن چه در ایران به نام کاغذ تحریر شناخته می شود در طبقه بندی بین المللی کاغذها کاغذ تحریر و چاپ writing and printing paper  نامیده می شود و انواع مختلف دارد. این کاغذ به دو صورت پوشش دار یا اندوده شده (Coated) و بدون پوشش یا اندود نشده (Uncoated) عرضه می شود. آنچه در ایران کاغذ تحریر نامیده می شود معمولا بدون پوشش است و به گونه ای است که می توان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت بدون این که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت کند.

انواع سایز و گرم چاپ و تحریر:

این نوع کاغذ در سایزهای ۱۰۰*۷۰،  90*60 و گراماژهای ۵۰ ،۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰، ۷۵، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ GSM ارائه می شود.

کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ چاپ دارای پوشش دورو با کیفیت بالا و کمی سنگین و با سطحی صاف و هموار را کاغذ گلاسه می نامند. تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یکدست و صاف باشد و بصورت یکنواخت جوهر جذب سطح آن شود. کاغذ گلاسه در این مورد مناسبترین می باشد.

انواع مجله و جلد آن ، کارت ویزیت از مصارف اصلی کاغذ و مقوای گلاسه هستند. این نوع کاغذ به طور ویژه در چاپخانه ها و انتشاراتی ها کاربرد  دارد.

مقوای پشت طوسی

مقوای پشت طوسی در گرماژهای مختلف از ۲۳۰ تا ۴۵۰  (gsm )  در سایزهای مختلف موجود است که از دو لایه تشکیل شده اند که به صورت طبیعی این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده می شوند. که یک طرف آن سفید و طرف دیگر آن طوسی است.  می توان گفت محبوب ترین مقوای موجود است و بازیافت آن ممکن می باشد. به علت حساسیت هایی موجود در رابطه با نوع کاربردی آنها استفاده از آنها در بسته بندی های دارویی از لحاظ قانونی ممنوع می باشد. این مقوای پشت طوسی که به آن ها مقوای دوپلکس می گویند از دو لایه چسبیده به هم تشکیل شده است.

ویژگی مقوا پشت طوسی قابلیت چاپ بالا آن می باشد که در صنایع ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی نظیر جعبه کفش، پاکت سیگار، جعبه کبریت، دستمال کاغذی، جعبه شیرینی، جعبه خمیردندان و همچنین در صنایع شوینده و بهداشتی مانند انواع پودر مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بالاترین مصرف مقوای پشت طوسی در جعبه شیرینی ها و بعضی مواد غذایی است.

­جعبه‌های ته قفلی

ساخت-جعبه-مقوایی-و-بسته-بندی

 نیز از پرکاربرترین جعبه‌های عرضه شده در بازار هستند که جهت ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی محصولات گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این جعبه‌ها هنگام استفاده به هیچ عنوان به چسب نیاز ندارند.  قبل از این که اجزای آن‌ها کنار هم قرار بگیرد، بی‌شباهت به یک ورق مقوایی ساده نیستند. اما به محض این که جعبه را از حالت خوابیده خارج کرده و آن به شکل مناسب در می‌آورید، با جعبه‌ای مواجه می‌شوید که هیچ منگنه و چسبی برای چسباندن قسمت رو و زیر آن وجود ندارد.

تنها نکته‌ای که هنگام استفاده از جعبه‌های ته قفلی باید به آن توجه داشته باشید، چگونگی قرار دادن بخش‌های مختلف جعبه است؛ زیرا برش‌های ایجاد شده بسیار خاص هستند و وارد کردن فشار بیش از حد برای قرار دادن آنها بر روی هم ممکن است سبب پاره شدن اجزای جعبه شود. این جعبه ها  بیشتر برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شوند، هر چند اقلام دارویی نیز درون این نمونه از جعبه‌ها مشاهده می‌شوند؛ زیرا این جعبه‌ها به صورت خوابیده بر روی هم قرار می‌گیرند و نگهداری آنها نیاز به فضای زیادی ندارد؛ بنابراین می‌توانید جعبه ته قفلی را به صورت عمده سفارش داده و برای بسته بندی اقلام مختلف درون انبار نگهداری کنید.


عمده استفاده از جعبه‌های ته قفلی مربوط به بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی است.

برای ساخت جعبه مقوایی و بسته بندی بسته‌هایی که برای قرار دادن لوازم آرایشی ارائه می‌شوند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاربران می‌توانند از قسمتی که برای درب جعبه در نظر گرفته شده آن‌ها را باز کنند. قسمت زیرین این جعبه‌ها هیچ چسبی ندارد و برای این که محصول از درون جعبه لیز نخورد، برش‌هایی بر روی مقوا ایجاد شده­اند و با قرار گرفتن آن‌ها بر روی هم، زیر جعبه به طور کامل بسته می‌شود.

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *